Ile kosztuje fotograf na wesele?

Ślub i wesele koniecznie muszą być uwiecznione. Piękne zdjęcia pozwolą nam ponownie odczuć emocje z tamtego dnia. Należy więc zadbać, by były jak najlepiej wykonane. Ile kosztuje fotograf na wesele, który zrobi to profesjonalnie? Od czego zależą różnice cenowe?

Zdjęcia ślubne — wspomnienia na całe życie

Dzień wejścia w związek małżeński jest jednym z najbardziej znaczących momentów w naszym życiu. To rozpoczęcie nowej ścieżki życiowej z drugą połówką. Nic dziwnego, że pary młode pragną czuć się idealnie na swoim ślubie. Jego organizacja musi być dopięta na ostatni guzik. W końcu ten najważniejszy dzień ma ogromne znaczenie. Będziemy go wspominać przez lata — głównie przeglądając zdjęcia i oglądając filmy. Dobry reportaż jest więc niezbędny.

Szukając fotografa ślubnego, stajemy przed sporym wyzwaniem. W końcu nie chodzi tylko o jakość zdjęć. Chcemy znaleźć tego, który najlepiej oddałby atmosferę ślubu i wesela. Najlepsze zdjęcia pokazują istotne wydarzenia, momenty i emocje. Liczy się każdy detal — dobry fotograf ślubny o tym wie. Koszt usługi jest bardzo różny. To wszystko zależy od doświadczenia, ale też wielu innych aspektów. Jak więc określić, ile kosztuje fotograf na wesele?

ile kosztuje fotograf na wesele

Od czego zależy koszt fotografa ślubnego?

Fotografie ślubne znacząco różnią się od siebie. To nie tylko ze względu na wykonanie i rodzaj obróbki zdjęć. Fotografów dzieli kilka następujących kwestii:

 • Zakres usługi — to podstawa, która może drastycznie zmienić koszty fotografa ślubnego. Cena często zawiera sesję plenerową, film, teledysk i zdjęcia. Zapłacimy wtedy znacznie więcej niż za same fotografie;
 • Czas usługi — praca fotografa nie trwa tyle samo w każdym studiu. Zdjęcia i film ślubny mogą skończyć się o godzinie 22, 23 czy o północy. Niektórzy zostają na weselu trochę dłużej. Warto pamiętać o tym przy wyborze wymarzonego fotografa. Z tego powodu para młoda może przewidywać niektóre atrakcje znacznie wcześniej;
 • Liczba operatorów — niektóre studia zapewniają kilku fotografów czy operatorów kamery. Dlaczego? W ten sposób wykonanie reportażu ślubnego będzie niezwykle szczegółowe. Drugi fotograf uwieczni to, czego pierwszy nie zdążył. Taka pamiątka będzie całkowitym ujęciem uroczystości. Niestety cena fotografa ślubnego znacząco wtedy wzrośnie;
 • Liczba zdjęć — to ile kosztuje fotograf na wesele, zależy też od liczby zdjęć, którą otrzymamy. Zwykle jest ich kilkaset. To łączny wynik sesji z przygotowań, ceremonii i zabawy. Cennik fotografa ślubnego może uwzględniać ich 300 czy też 600. To ważna informacja, którą para młoda musi przewidzieć;
 • Renoma — opinia na temat fotografów ślubnych ma duże znaczenie. Wybierając znane studio, przeciętne półki cenowe nie sprawdzą się w rzeczywistości. Pamiętajmy jednak, by nie ryzykować i nie wybierać fotografa „w ciemno”;
 • Region i miasto — ile kosztuje fotograf i kamerzysta na wesele w Warszawie, a ile w okolicznej miejscowości? Różnica może być kolosalna. Musimy o tym pamiętać, zwłaszcza organizując wydarzenie w sezonie ślubnym i w innym mieście;
 • Dodatki — wiele przyszłych małżeństw marzy o innych usługach w dniu ślubu. Co może zapewnić nam profesjonalny fotograf? Jest to na przykład fotobudka, album czy fotoksiążka. Niektóre pary życzą sobie wydrukowania niektórych zdjęć jeszcze w trakcie wesela. Dlaczego? Planują rozdać je gościom jako prezent. Pokazy fotografii na weselu to też jedna z form takich atrakcji.

Ile kosztuje fotograf i kamerzysta na wesele — cena

W takim razie ile będzie kosztował fotograf ślubny? Cena może być niezwykle różna. Dokładne informacje znajdziemy, przeglądając strony fotografów ślubnych. Osoby planujące wesela mogą być jednak pewne, że zapłacą kilka tysięcy złotych. Jest to warte swojej ceny. Kiedy emocje opadną, będziecie chcieli wrócić do ślubnych wspomnień. Zdjęcia będą po prostu dobre i profesjonalne. Pozwolą odczuć satysfakcję, a po czasie ogrom nostalgii.

ile kosztuje fotograf i kamerzysta na wesele

Fotograf ślubny — jak dobrze wybrać?

Reportaż ślubny musi być perfekcyjny. Jeśli podejmiemy złą decyzję, będziemy czuć po prostu niedosyt. Sami organizując wesele, nie wiemy, czy nasz wybór jest odpowiedni. Fotografowie ślubni mają bardzo różne style i zwyczaje. Warto więc wiedzieć, czy nasz fotograf to doświadczony człowiek i spełni nasze oczekiwania. Na co zwrócić uwagę? Ważne są takie cechy, jak:

 • estetyczna kolorystyka;
 • świetny klimat;
 • naturalnie wyglądający retusz;
 • odpowiednio oświetlone zdjęcia;
 • wysoka jakość fotografii;
 • uchwycenie najważniejszych momentów.
 • sprawdzenie mediów społecznościowych pod kątem jakim człowiekiem jest fotograf, jak komunikuje się w innymi itp.

Umiejętności fotografa najlepiej widać na jego dziełach. To bardzo istotne, by sprawdzić je jeszcze przed podpisaniem umowy. Portfolio fotografa powinniśmy znaleźć na jego stronie internetowej.

Sesja ślubna i reportaż ślubny w ten sam dzień?

Sesje ślubne — o ile się na nie zdecydujemy — mogą odbyć się w dniu ślubu lub w innym terminie. Zwykle jest to sesja plenerowa, lecz możemy wykonać ją w dowolnym miejscu. Czy warto zrobić to po ceremonii ślubnej?

Jest jedna ogromna zaleta wykonania sesji ślubnej po dniu ślubu, w którym ma odbyć się ślub. Dzięki temu oszczędzimy sobie presji czasu. Nasi goście nie będą musieli czekać. Na fotografii ślubnej będziemy też o wiele bardziej zrelaksowani. Jakie są minusy takiego rozwiązania? Z pewnością sesja jeszcze po ślubie to dodatkowy wydatek. To za sprawą dojazdu i kolejnej wizyty u fryzjera czy kosmetyczki. Najlepiej wziąć wtedy również dzień wolny. Fotografie w trakcie ślubu mają w sobie więcej magii.

fotograf ślubny cena

Co wiedzieć przed wyborem fotografa ślubnego?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, ile kosztuje fotograf i kamerzysta na wesele naszych marzeń, skupmy się na swoich potrzebach. Określmy, czego oczekujemy i jaka fotografia ślubna będzie dla nas idealna. Jak sobie w tym pomóc? Wystarczy odpowiedź na te pięć pytań:

 1. W jakim stylu mają być wykonane nasze zdjęcia ślubne?
 2. Jakie materiały chcemy otrzymać (reportaż, film, teledysk, fotografie, sesję plenerową)?
 3. Czy fotografia ślubna powinna być naturalna czy wolimy dokładnie obrobione i wyretuszowane zdjęcia?
 4. Czy marzą nam się zdjęcia z drona?
 5. Jaki mamy budżet?

Dlaczego akurat te pytania? Po pierwsze, fotograf ślubny musi oferować usługę, na której nam zależy (np. teledyski). Po drugie, powinien posiadać odpowiedni sprzęt. Po trzecie, jego styl wykonywania i obróbki fotografii musi być dla nas estetyczny. Tych aspektów zwykle nie zmienimy, niezależnie od tego, jakie jest doświadczenie fotografa.

FAQ:

1. Ile kosztuje fotograf ślubny?

Ten wydatek może być bardzo różny. Zwykle płaci się około kilku tysięcy.

2. Od czego zależy cena fotografa na wesele?

Wpływa na nią zakres i czas usługi, liczba zdjęć i operatorów na zabawie. Oprócz tego będzie to region czy też miasto oraz dodatki. Doświadczony fotograf o dużej popularności jest również zdecydowanie droższy.

3. Co należy wiedzieć, zanim skontaktuję się z fotografem ślubnym?

Dobrze jest wybrać styl, produkty (filmy, teledyski, zdjęcia, fotobudka na weselu (nie mamy) itp.) i rodzaj obróbki. Ważny jest też budżet i to, czy marzą nam się zdjęcia wykonane przy użyciu specjalnych sprzętów, np. drona.