Jak wybrać dobrego fotografa na ślub i wesele?

Dla większości z nas ślub jest jedną z najważniejszych ceremonii w życiu i przypieczętowaniem prawdziwej miłości zakochanej pary oraz jej chęci do planowania wspólnej przyszłości. Warto ten ważny moment uwiecznić na trwałym nośniku w formie pięknej fotorelacji. Jak wybrać dobrego fotografa na ślub i wesele w Wielkopolsce i okolicach oraz na co zwrócić uwagę podczas przeglądania oferty?

Dlaczego fotograf ślubny jest tak ważny na uroczystości?

Ślub i wesele to uroczystości, które celebrujemy najczęściej raz w życiu. Większość Par Młodych przygotowuje się do nich co najmniej kilka miesięcy wcześniej, dopracowując plan ceremonii i biorąc pod uwagę najdrobniejsze szczegóły. Nawet niewielka wpadka może zniweczyć wszystkie starania i zepsuć ten wyjątkowy moment. Nie warto do tego dopuścić, dlatego tak ważne jest unikanie błędów.

Bardzo istotny jest przede wszystkim wybór fotografa ślubnego. To od niego zależy, w jaki sposób zostaną uwiecznione te piękne chwile i czy zdjęcia ślubne będą dobrze odwzorowywać atmosferę panującą na sali weselnej. Niestety z reguły reportaż ślubny rzadko odgrywa większą rolę w budżecie przyszłych małżonków. Część z nich traktuje fotografów ślubnych jako kolejny wydatek zapisany na długiej liście, z którego niektórzy chcą zrezygnować w celu oszczędności i tym samym planują powierzyć zadanie wykonywania zdjęć swoim bliskim. To duże pójście na skróty i zarazem spory błąd.

Ślub jest niepowtarzalnym dniem, dlatego fotografia ślubna, w otoczeniu filmów lub teledysków często staje się najważniejszą pamiątką na całe życie. Warto więc zadbać o ich jakość oraz zgodność z wszelkimi oczekiwaniami. Najlepszy fotograf ślubny potrafi nawet w jednym zdjęciu zamknąć wszystkie istotne emocje – zarówno chwilowe wzruszenie, jak i ogromną radość. Właśnie z tego względu należy wybrać fotografa ślubnego odpowiednio wcześniej, aby mieć czas na znalezienie właściwej osoby, która wykona najwyższej jakości pełny reportaż ślubny.

Wybór fotografa na ślub – czym się kierować?

Świetny fotograf ślubny to osoba, która powinna traktować swoją pracę jako spełnienie ambicji i hobby. Ważne jest, aby miał duże doświadczenie w fotografii ślubnej i jak najwięcej zrealizowanych już współprac na swoim koncie, które najczęściej można znaleźć w jego portfolio.

Wielu początkujących adeptów robienia zdjęć na weselach z reguły traktuje je jako sposób doszlifowania swoich podstawowych umiejętności za niewielkie wynagrodzenie – nie warto korzystać z ich usług, gdyż zazwyczaj rezultaty nie spełnią oczekiwań Państwa Młodych. W ich pracy dominują prześwietlone jasne rejony w zdjęciu, niski lub zbyt wysoki kontrast, nieprawidłowa czułość w stosunku do oświetlenia, a nawet złe kadry lub niewłaściwa ostrość.

Cofnięcie czasu i przeżycie tych wyjątkowych chwil na weselu nie jest możliwe, dlatego każda fotografia powinna być wykonana przez doświadczonego fotografa ślubnego, dzięki czemu każde ujęcie będzie udane.

Nie można także pominąć bardzo ważnego aspektu, jakim jest sprzęt fotograficzny. Aparat i obiektywy oraz ewentualnie statyw i inne akcesoria mają bezpośredni wpływ na to, jak będą wyglądały zdjęcia ślubne w fotoalbumie. Nic nie jest w stanie uratować kadrów wykonanych w nieprawidłowy sposób, np. za pomocą obiektywu o zbyt wąskim polu widzenia.

wybór fotografa na ślub

Cechy dobrego fotografa ślubnego – Wielkopolska

Profesjonalny fotograf ślubny ma do wykonania bardzo trudną pracę polegającą na zamknięciu w statycznym zdjęciu dynamicznej akcji, dlatego warto, aby był do niej odpowiednio przygotowany. Jeśli szukasz właściwego fotografa ślubnego, koniecznie przejrzyj jego dotychczasowe realizacje. Z reguły większość z nich ma swoją własną stronę internetową, na której prezentuje z dumą kilka wybranych zdjęć. Oczywiście wyselekcjonowanych i takich, na które zgodzili się nowożeńcy.

Portfolio fotografa ślubnego daje narzeczonym pogląd na jego styl, specyfikę pracy lub istotne cechy wszystkich zdjęć, np. mroczny lub bajkowy klimat, poziom stosowanego kontrastu i nasycenia barw czy też mocne bądź subtelne rozmycie tła. Oczywiście każdy dobry fotograf ślubny może zmienić swoje przyzwyczajenia w celu spełnienia oczekiwań klientów, gwarantując im tym samym indywidualne podejście.

Kolejną cechą istotną dla stylu fotografa jest oferta, a właściwie jej zakres. Bogate portfolio dodatkowych czynności i usług z reguły oznacza, że wybrana przez nas osoba jest profesjonalistą i traktuje swoją pracę jako prawdziwą pasję. Poświęca się zgłębianiu nowych informacji i czyta nowinki ze świata fotografii, szkoli się na cyklicznych spotkaniach branżowych, a także chętnie prezentuje swoje realizacje na tematycznych eventach, do których należą między innymi targi ślubne.

Na czym polega współpraca z fotografem ślubnym – Poznań i okolice

Wyboru Waszego fotografa ślubnego warto dokonać po dokładnym przeanalizowaniu regionalnego rynku. Znalezienie tej właściwej osoby to jednak połowa sukcesu – drugą stanowi osobiste spotkanie z artystą i ustalenie wszystkich detali, łącznie z podpisaniem umowy. W wyborze odpowiedniej osoby liczy się również możliwość zapoznania się z dotychczasowymi realizacji już na miejscu, w jego siedzibie. Warto poprosić o albumy czy odbitki w celu oceny jakości zdjęć i ich wydruku, a także ustalić dodatkowe szczegóły, które mają ogromne znaczenie w kwestii dalszej współpracy.

Wybierając fotografa ślubnego, dowiedz się, czy masz wpływ np. na ilość wykonanych przez niego ujęć, czy sposób ich wywoływania. Koniecznie uzyskaj również informację, czy współpraca z danym fotografem obejmuje możliwość wykorzystania drona do zdjęć z powietrza, jak i czy fotografie ślubne wykonuje samodzielnie, czy może całą ekipą. Warto także, aby w dniu ślubu wykonać jak najwięcej zdjęć, dzięki czemu będzie z czego wybierać te najlepsze kadry.

wybór fotografa na wesele

Jak wybrać dobrego fotografa na ślubnego – Kalisz, Ostrów Wielkopolski i okolice

Przy wyborze fotografa zwróć także uwagę na to, czy realizuje swoją pracę na sprzęcie wysokiej klasy. Każdy dobry artysta wie jednak, że nawet najwyższej jakości aparat może się zniszczyć w najmniej oczekiwanym momencie – dopytaj go, czy dysponuje zapasowym urządzeniem o równie dobrych parametrach technicznych. Awarie na ślubach nie należą do rzadkości.

Para Młoda powinna także uzyskać informację o tym, czy w zakres usług wliczona jest modyfikacja zdjęć, w tym zmiana nasycenia, barw, kontrastu czy też kadrowanie. Większość fotografów ślubnych co prawda realizuje tę usługę, jednak w dość okrojonej wersji. Jeśli zależy Ci na tym, aby na zdjęciach na Waszym weselu wyglądać jak najlepiej, wybierz najlepszego fotografa ślubnego, który gwarantuje staranną i kompleksową przeróbkę fotografii, łącznie z wygładzaniem cery lub usuwaniem niedoskonałości. Oceń artystę także pod kątem świadczonych usług jego podwykonawców, np. czy dysponuje własnym lub sprawdzonym miejscem do wywoływania zdjęć.

Jak szukać fotografa – Konin, Gniezno i inne wielkopolskie miasta

W dobie internetu wybór fotografa na wesele jest znacznie prostszy niż dotychczas. Koniecznie zwróćcie uwagę na firmy z wieloletnim doświadczeniem, prowadzone wyłącznie przez osoby z misją i chęcią poprawy swoich umiejętności poprzez szkolenia i realizuję najtrudniejszych zadań.

Szczególnie polecanym wykonawcą wśród nowożeńców jest nasze Studio Fuego, w którym pracują wyłącznie najlepsi specjaliści zajmujący się fotografią ślubną i uwiecznieniem każdego przyjęcia weselnego. Mamy za sobą wiele dotychczasowych współprac i to zarówno tych prostych, standardowych i niezbyt wymagających, jak i trudnych, skomplikowanych, które poprzeczkę ustawiły nam bardzo wysoko. Na sesji plenerowej dbamy o jakość oświetlenia i otoczenie, a piękne zdjęcia wyselekcjonowane wspólnie z klientami prezentujemy na swojej stronie. Gwarantujemy pełne zadowolenie i satysfakcję, a wykonanie reportażu ślubnego z Waszego wesela będzie dla nas czystą przyjemnością.

Nasza firma działa na terenie Wielkopolski, między innymi w takich miastach jak Poznań, Gniezno, Konin, Ostrów Wielkopolski i Kalisz.

Praca fotografa – jakość zdjęć ślubnych ma znaczenie

Bycie fotografem to nie wszystko – bardzo istotne jest także to, czy sesja narzeczeńska bądź ślubna i weselna będzie wykonana poprawnie pod kątem technicznym. Oceń, czy wybrane zdjęcia będą miały wysoką jakość i czy nie będą zbyt mocno skompresowane. Dobrze jest, gdy dany fotograf decyduje się na przesłanie klientom ujęć w pełnej, dużej rozdzielczości, dzięki czemu będą mogli je wydrukować w dużym formacie i np. powiesić na ścianie w formie dekoracji z tego pięknego dnia.