Ślub w plenerze – ile kosztuje i jak go zorganizować?
Ceremonia zaślubin to wyjątkowy dzień – każdemu z nas zależy na tym, by miło go zapamiętać. Dlatego przy organizacji ślubu należy podejmować tylko takie decyzje, które w pełni odpowiadają parze młodej. Często więc przyszli małżonkowie decydują się wziąć ślub w innym miejscu niż kościół i urząd stanu cywilnego. W ten sposób powstaje pomysł na to, by zorganizować wymarzony ślub plenerowy. Jednak ile kosztuje ślub cywilny w plenerze? Jak w ogóle podejść do organizacji ślubu plenerowego?
Ślub w plenerze – jak to wygląda?
Ślub w plenerze to ceremonia zaślubin, która odbywa się na zewnątrz, w naturalnym otoczeniu. Na śluby plenerowe wybiera się rozmaite miejsca – może to być w parku, w ogrodzie, nad brzegiem morza lub w innym urokliwym miejscu. W takim przypadku para młoda może zdecydować się na tradycyjne ubranie ślubne lub wybrać coś bardziej swobodnego, pasującego do otoczenia. Ceremonia zazwyczaj odbywa się na otwartej przestrzeni, a goście siedzą na krzesłach lub na kocach rozłożonych na ziemi. Po ceremonii zaślubin zazwyczaj odbywa się przyjęcie weselne w plenerze, na przykład w namiocie lub w ogrodzie.
Ślub cywilny w plenerze
Dla niektórych zawarcie małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego to mało kreatywny pomysł – a wiele par marzy o czymś wyjątkowym. Warto więc wziąć pod uwagę ślub w plenerze i sprawdzić wszelkie procedury, które determinują możliwość zorganizowania takiej ceremonii.
Poza standardowymi formalnościami młode pary muszą złożyć wniosek o udzielenie ślubu poza urzędem stanu cywilnego. Z reguły nie powinniście mieć problemu z jego akceptacją – jeśli jest to standardowe miejsce do ślubu na świeżym powietrzu, nietrudno uzyskać zgodę. Tego typu ceremonie ślubne kosztują jednak więcej – dodatek za zorganizowanie ślubu cywilnego w plenerze to 1000 złotych.

Ślub kościelny w plenerze
W przypadku ślubu cywilnego dużo łatwiej wyobrazić sobie plenerową uroczystość niż przy ślubie kościelnym. W końcu w nazwie ślubu kościelnego mowa o kościele – czy jest więc możliwa organizacja tego sakramentu poza jego murami? Zapewniamy, że tak! Choć wymaga to nieco więcej trudu niż ślub cywilny w plenerze.
Ślub kościelny w plenerze wymaga zgody biskupa danej diecezji. I choć kościelny ślub w plenerze nie wymaga dodatkowych środków (poza tymi, które należy zainwestować w zapewnienie odpowiednich warunków do odbycia uroczystości), jest słabiej osiągalny. Biskupowie bowiem starannie analizują wnioski i zatwierdzają jedynie te, które ich zdaniem wyróżniają się naprawdę solidną argumentacją. Wniosek o zorganizowanie ślubu kościelnego jedynie ze względu na estetykę krajobrazu niestety nie wystarczy.
Nie należy się jednak poddawać! Warto zastanowić się, czy coś poza pięknym widokiem zadecydowało o Waszej chęci do organizacji ślubu plenerowego w takim miejscu i spróbować złożyć wniosek. Zalecamy zrobić to, kiedy znajdziecie odpowiednie miejsce ceremonii – na decyzję o kościelnym ślubie plenerowym można czekać nawet ok. roku.
Brak zgody na ślub kościelny w plenerze – co teraz?
Choć organizacja ślubu kościelnego w plenerze nie należy do rzeczy niemożliwych, należy przygotować się na każdą ewentualność. Jeśli przyszła młoda para nie uzyskała zgody, nie znaczy to, że cała ceremonia legła w gruzach! Nie odbiera to bowiem możliwości złożenia wniosku o organizację ślubu w kapliczce. Wielu przyszłych nowożeńców decyduje się na tego typu miejsce, ponieważ zwiększa to szansę na faktyczną zgodę biskupa. Szansa rośnie jeszcze bardziej, jeśli znajduje się ona w okolicy miejsca zamieszkania bądź urodzenia jednego z partnerów.
Piękne śluby to jedno – wielu zależy bardziej na plenerowym weselu! Dlatego nie warto załamywać się tym, że ślub musi odbyć się w kościele. Organizując wesele w plenerze, możecie uzyskać krajobraz i dekoracje swoich marzeń, którymi zdążycie nacieszyć się przez cały czas trwania zabawy!
Czym jest ślub humanistyczny?
Ślub plenerowy to często nie ślub kościelny czy nawet cywilny, a właśnie ślub humanistyczny! Co to znaczy? Humanistyczny ślub prowadzony jest przez celebranta – wykwalifikowane do tego osoby należą do Towarzystwa Humanistycznego. Celebrant nie tylko prowadzi ceremonię, ale pomaga również w jej organizacji. Tego typu ślub cechuje się tym, że jest wyłącznie dla Was – można powiedzieć o nim, że jest to „ślub symboliczny”.
Ślub humanistyczny w plenerze
Decyzja o tym, co ma dziać się w dniu ślubu, należy wyłącznie do pary młodej. Dlatego jest to świetny wybór na organizację ślubu w plenerze! Możecie zadecydować nie tylko o własnych przysięgach, ale też o tym, co powie celebrant, jakie rytuały odbędą się w trakcie uroczystości i zadecydować o każdym jej elemencie – możecie wybrać najbardziej szalone rzeczy, słowa i wystrój!
Ślub humanistyczny to całkowicie świecka ceremonia. Celebrantem może stać się nawet członek Twojej rodziny – wystarczy, że zarejestruje się w Towarzystwie Humanistycznym i przejdzie kurs. Warto jednak korzystać z usług doświadczonych celebrantów – często zgadzają się oni nawet na śluby za granicą, operują też nierzadko wieloma językami (to niezwykle ważne przy parze o różnej narodowości).
Rozważając możliwości zorganizowania ślubu humanistycznego, pamiętajcie o jednym – ślub humanistyczny można bez problemu połączyć ze ślubem cywilnym!

Jak zorganizować ślub w plenerze?
Nie bez powodu zaczęliśmy od rodzajów ślubu w plenerze – wybór między nimi to pierwszy krok do organizacji takiego przedsięwzięcia. Ślub w plenerze będzie wymagał innych formalności i procedur, jeśli jest to ślub cywilny, humanistyczny czy kościelny. Jeśli mamy już wybrany rodzaj ślubu w plenerze, musimy poznać jego zasady, by organizację podporządkować pod wymagania prawne lub kościelne.
Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?
Kolejne decyzje, które idą w parze z wyborem rodzaju ślubu w plenerze, jest jego miejsce oraz fakt, czy decydujemy się na wesele plenerowe, czy po zakończeniu ceremonii wybieramy się do sali. Druga opcja to wygodny i bezpieczny pomysł, jeśli wybrane przez nas miejsce na wesele ma wyjątkowy ogród – w którym ślub wygląda magicznie! To też zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, komarami i innymi trudnościami, związanymi z zabawą w plenerze.
Z drugiej strony – zarówno dla Was, jak i dla Waszych gości, wesele w plenerze może stworzyć wyjątkową, wręcz bajkową atmosferę – o czym marzy prawie każda para młoda! Trzeba jednak wiedzieć, jakie dekoracje wybrać, by nie zwiał ich wiatr i aby nie uległy zniszczeniu przez inne czynniki. Taką ceremonię należy też zabezpieczyć np. na wypadek deszczu – tu przydatny okaże się namiot (pod którym powinno stać chociażby nagłośnienie, ale warto też osłonić nim parkiet, a nawet miejsca siedzące).
Następnie należy wybrać miejsce – jak wspomnieliśmy, ogrody sal weselnych to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o komfort gości i łatwość w organizacji. Wiemy jednak, że wielu planuje wziąć ślub w miejscu innym niż te, które mogą zaproponować sale weselne. Dla wielu par spełnieniem marzeń byłby ślub na leśnej polanie, łące czy na plaży.
Organizacja ślubu cywilnego w plenerze – na co się przygotować?
Pozostałe aspekty związane z organizacją ślubu w plenerze to wszystko inne, co spotyka nas przy planowaniu zwykłego ślubu. Ślub w plenerze wiąże się jednak z kilkoma utrudnieniami, które należy mieć na uwadze:
- zabezpieczenie przed pogodą – mowa tu o namiotach i dekoracjach, które nie zostaną porwane przez wiatr czy uszkodzone przez parę kropli deszczu, a także o poinformowaniu gości, by przygotowali się na różne warunki pogodowe i dokładnym zabezpieczeniu sprzętu, mebli i wystroju;
- oświetlenie – jeśli planujecie wesele w plenerze, nie zapomnijcie, że impreza trwa do białego rana, dlatego zapewnijcie oświetlenie tam, gdzie tego potrzeba, by każdy z gości poczuł się komfortowo;
- owady i zwierzęta – ślub w plenerze nie może odbyć się w dowolnym miejscu – należy zadbać o to, by podczas wesela nie zaskoczyły Was dzikie zwierzęta, a także przygotować się na atak komarów (szczególnie w pobliżu wody!).
Jak zorganizować ślub kościelny w plenerze?
Kościelny ślub w plenerze – jak zorganizować taki sakrament, kiedy nigdy wcześniej nie byliśmy na takiej uroczystości? Organizację wesela można przeprowadzić tak samo, jednak przy ślubie kościelnym należy zadbać o odpowiednie warunki przeprowadzenia sakramentu. Kościelny ślub plenerowy wymaga nagłośnienia i starannego przygotowania ołtarza – najlepiej po wcześniejszych ustaleniach z duchownym. Zalecenia mogą być różne, dlatego zachęcamy do kontaktu z osobą, która przeprowadzi kościelny ślub plenerowy.
Ślub w plenerze – cena
Jak powszechnie wiadomo, jeden ślub w plenerze może całkowicie różnić się od drugiego – to zależy m.in. od tego, czy korzystamy z ogródka sali weselnej, czy ślub plenerowy odbywa się np. na łące. To również kwestia tego, czy dzień ślubu ma być skromny, czy nadzwyczajny – to wpływa na dobór dekoracji i liczbę gości, którym trzeba zapewnić warunki do oglądania uroczystości. Dlatego w artykule podamy cenę za sam gest podpisania aktu poza urzędem oraz dokonania sakramentu poza kościołem parafialnym.
Ślub cywilny w plenerze – cena
Dla par młodych ślub w plenerze będzie dodatkowym obciążeniem finansowym w postaci 1000 złotych. Jeśli w odbywa się w plenerze ślub cywilny połączony z humanistycznym, koszt wzrośnie o cenę celebranta.
Ślub kościelny w plenerze – cena
Kościelny ślub w plenerze kosztuje tyle samo, co klasyczny sakrament – zwykle „co łaska”, przy czym pary podają, że do koperty dają od 500 do 1500 złotych. Największą ceną jest jednak to, że składacie wniosek o ślub w plenerze z dużą dozą niepewności, jeśli chodzi o decyzję biskupa.

FAQ:
1. Jak zorganizować cywilny ślub w plenerze?
W urzędzie ustalacie datę ślubu i dokonujecie klasycznej opłaty (kilkadziesiąt złotych). Przy ustalaniu daty ślubu można również wnieść prośbę o dokonanie ślubu w plenerze, za co należy zapłacić dodatek w wysokości 1000 złotych. Ceremonia w plenerze rządzi się swoimi prawami – przy organizacji warto pamiętać przede wszystkim o pogodzie.
2. Jak wybrać miejsce na ślub w plenerze?
Najwygodniejszym wyborem jest ogród sali weselnej, choć wszyscy wiemy, że niezwykle pięknie wyglądają śluby w lesie, ogrodzie, na plaży czy łące. Ze ślubem w takim miejscu wiążą się jednak dodatkowe zabezpieczenia.
3. Ślub w plenerze – ile kosztuje ślub cywilny, a ile kościelny?
Cywilny ślub w plenerze wyniesie nas 1000 złotych więcej niż zwykle, a plenerowy ślub kościelny powinien kosztować tyle samo, co zwykły.
Ślub ze zdjęć odbył się w Dworku Separowo, dekoracje wykonała Kwiaciarnia Zielona Weranda (kwiaciarniazielonaweranda.com)